13 cze 2015

Zapowiedź


 17 czerwca będzie miała miejsce premiera książki wydawnictwa Bukowy Las "Pod kloszem". Zachęcam do zapoznania się z prologiem książki. A już niedługo konkurs, w którym będzie można ją wygrać!

O książce:
Gdyby życie było sprawiedliwe, Jam Gallahue nadal mieszkałaby w rodzinnym New Jersey ze swoim chłopakiem z Wielkiej Brytanii – Reevem. Oglądaliby razem stare skecze i całowali się między regałami szkolnej biblioteki. Z pewnością nie byłaby teraz w Wooden Barn, szkole z internatem dla młodzieży z depresją, i nie chodziłaby na lekcje do ekscentrycznej nauczycielki poświęcone wyłącznie twórczości Sylvii Plath.
Życie jednak nie jest sprawiedliwe. Reeve’a nie ma już od ponad roku, a Jam wciąż nie może otrząsnąć się po stracie. Kiedy nauczycielka zadaje swoim podopiecznym pisanie pamiętnika, przed Jam i pozostałymi uczniami otwiera się drogę do innego świata, nazwanego przez nich Belzharem. Dziewczyna odkrywa rzeczywistość, w której czas staje w miejscu, a ona znów może poczuć obecność Reeve’a. Jednak zapełniając kolejne strony dziennika, Jam musi zmierzyć się z prawdą i zdecydować, jak wiele jest gotowa poświęcić, by odzyskać to, co utraciła.

Fragment:
Prolog

"Jestem tutaj z powodu chłopaka.
Nazywał się Reeve Maxfield i bardzo go kochałam. Kiedy umarł, nikt nie wiedział, co ze mną począć. W końcu, prawie po roku, zdecydowano, że najlepiej będzie przysłać mnie tutaj. Gdybyście zapytali personel lub nauczycieli, powiedzą, że jestem tu z powodu „utrzymujących się skutków urazu psychicznego”. Takich słów użyli moi rodzice, wypełniając wniosek o przyjęcie mnie do ośrodka Wooden Barn, który opisano w katalogu jako szkołę z internatem dla „nadwrażliwych, bardzo inteligentnych” nastolatków.
W rubryce „Powód złożenia wniosku o przyjęcie do Wooden Barn” rodzice nie mogli napisać z powodu chłopaka”.
Ale taka jest prawda.
Kiedy byłam mała, kochałam mamę, tatę i mojego brata Leo, który chodził za mną wszędzie i mówił: „Jammy, poczekaj”. Podrosłam i w drugiej klasie gimnazjum zakochałam się w nauczycielu matematyki, panu Mancardim, mimo że moje zdolności matematyczne były zdecydowanie ponżej normy.
O, proszę, Jam Gallahue. Witamy – mawiał pan Mancardi, kiedy wpadałam na pierwszą lekcję spóźniona, niemal prosto spod prysznica, z mokrymi włosami, których końcówki czasem zamarzały w zimie jak gałązki. – Cieszy mnie, że zechciałaś do nas dołączyć. – Nie mówił tego złośliwie. Myślę, że naprawdę się cieszył.
Zakochałam się w Reevie tak bardzo, jak nigdy przedtem w całym moim piętnastoletnim życiu. Kiedy go poznałam, wszystkie moje wcześniejsze uniesienia nagle wydały mi się przeciętne i drętwe. Zdałam sobie sprawę, że są różne poziomy miłości, podobnie jak poziomy matematyki. Na końcu szkolnego korytarza, w sali do Matematyki Zaawansowanej, siedziała grupka geniuszy, dzieląc się najnowszymi plotkami na temat równoległoboków. Tymczasem na Matematyce dla Tępaków u pana Mancardiego wszyscy byliśmy zdezorientowani, pogrążeni w matematycznej mgle, i z półotwartymi ustami gapiliśmy się na – o, ironio interaktywną tablicę.
Zupełnie nieświadomie przebywałam w miłosnej mgle, a potem nagle zrozumiałam, że istnieje coś takiego jak Miłość Zaawansowana.
Reeve Maxfield był jednym z trzech uczniów drugiej klasy, którzy przyjechali na wymianę. Postanowił odpocząć od swojego życia w Anglii, w Londynie – jednym z najbardziej ekscytujących miast na świecie – i spędzić semestr na przedmieściach Crampton w New Jersey, gdzie zamieszkał z nudnym, wesołkowatym osiłkiem Mattem Kesmanem i jego rodziną.
Reeve byłinny niż chłopcy, których znałam – wszyscy Alexowie, Joshowie i Mattowie. Nie tylko ze względu na imię. Wyglądał zupełnie inaczej: smukły i przygarbiony, ubrany w modne, obcisłe czarne dżinsy, zsuwające się ze szczupłych kości biodrowych. Przypominał mi muzyka jednego z brytyjskich zespołów punkowych z lat osiemdziesiątych, które mój ojciec wciąż uwielbia. Trzyma ich płyty w specjalnych plastikowych okładkach, ponieważ jest przekonany, że jeszcze będą dużo warte. Kiedyś znalazłam na eBayu jeden z ulubionych albumów taty i okazało się, że ktoś licytował go za szesnaście centów. Z jakiegoś powodu chciało mi się płakać.
Okładki albumów mojego ojca zwykle przedstawiają grupkę ironicznie spoglądających chłopaków, którzy stoją na rogu ulicy i wygłupiają się. Reeve bardzo ich przypominał. Jego ciemnobrązowe włosy wiły się wokół bardzo bladej twarzy. Mówił, że w Anglii nie ma słońca.
Naprawdę? W ogóle? Zupełna ciemność? – zaśmiałam się, kiedy upierał się, że to prawda.
Właściwie tak – odparł. – Cały kraj jest jak wielki, zawilgotniały dom, w którym nie ma prądu. I wszyscy mają niedobór witaminy D. Nawet królowa. – Wszystko to mówił z poważną miną i charakterystyczną chrypką. Nie mam pojęcia, co ludzie myśleli o nim w Londynie, gdzie brytyjski akcent jest czymś zwyczajnym, ale dla mnie głos Reeve’a brzmiał jak rozpalona zapałka, która zbliża się do kawałka delikatnego papieru i wybucha cichym płomieniem. Chciałam go słuchać w nieskończoność.
Nie mogłam oderwaćod niego wzroku: blada cera, brązowe oczy, rozwiane włosy. Przypominał mi długą probówkę, na której szczycie zawsze coś bulgocze, ponieważ w środku zachodzi jakiś ciekawy proces.
Porównałam Reeve’a Maxfielda do matematyki i chemii, ale jedynym przedmiotem, który naprawdę miał dla mnie znaczenie, był język angielski. Nie zajęcia w szkole Crampton Regional, tylko lekcje, na które uczęszczałam dużo później – w ośrodku Wooden Barn w Vermoncie, kiedy Reeve’a już nie było, a ja nie potrafiłam dalej żyć.
Z niezrozumiałego dla mnie powodu znalazłam się w gronie pięciu uczniów zapisanych na zajęcia zatytułowane „Specjalne zagadnienia z literatury angielskiej”. Nigdy z nikim nie rozmawialiśmy o tym, co działo się na tych lekcjach. Oczywiście, wszyscy cały czas o tym myśleliśmy, i przypuszczam, że będziemy o tym myśleć do końca życia. Wciąż niezwykle zdumiewa i dręczy mnie fakt, że gdybym nie straciła Reeve’a, gdyby nie wysłano mnie do tej szkoły z internatem i gdybym nie należała do grupy pięciorga uczęszczających na specjalne zagadnienia z literatury angielskiej „nadwrażliwych, bardzo inteligentnych” nastolatków, których życie z różnych przyczyn legło w gruzach, nigdy nie dowiedziałabym się o Belzharze."

34 komentarze:

 1. Ciekawa książka, interesujący pomysł na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wezmę udział w konkursie, bo bardzo mi się spodobał prolog :) Jest tu tajemnicza nuta, ciekawa jestem Belzhara.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytalam prolog i wygląda całkiem nieźle, ale sama fabuła wydaje mi się mdła i niezbyt oryginalna ;( nie mam ochoty na tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam, myślę, że to będzie dobra książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę fascynująca książka. :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się ciekawa, ale jednak dość smutna ;>

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze ostatnio nie mam wcale czasu na książki, obiecałam sobie, że jak będę miała urlop to poczytam te pozycję, które mam zapisane od dawna :-) a ta pozycja wydaje się być interesująca :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zapowiada się jak najbardziej ciekawie :))
  Bardzo chciałabym ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie się zapowiada

  http://justine-and-nicole.blogspot.com/ zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się okładka - taka prosta, zwykła, "na czasie"... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo, naprawdę bardzo chciałabym przeczytać tę książkę :)
  Nowa seria Bukowego Lasu "Myśl-nik" bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Może być ciekawie, ale czekam na pierwsze recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Poczekam na pierwsze recenzje. Książka zapowiada się naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi ciekawie :) A okładka przyciąga uwagę

  OdpowiedzUsuń
 15. ciekawe czy bym się wciągnęła do lektury owej :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Urzekł mnie opis i fragment. Chętnie bym tą książkę przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 17. A bardzo ciekawie się zapowiada ta książka;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Teraz to mnie zaintrygowałaś, czekam na konkurs, może tym razem sie uda. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mnie zainteresowałaś :) Poza tym podoba mi się oprawa graficzna ksiązki :)

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawa ;)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapowiedź ciekawa ale poczekamy na pierwsze recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Zapowiada się interesująco, ale nie wiem czy się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Niepotrzebnie przeczytałam prolog, bo już chcę więcej. Jestem ciekawa konkursu. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zapowiada się baaaaardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń