19 sie 2015

"We dnie, w nocy" Agata Kołakowska


    Zapewne większość z was była w dzieciństwie uczona modlitwy do Anioła Stróża. Babcia, mama czy też dziadzio opowiadali wam o niewidzialnym kimś, kto czuwa przy nas w dnie i w nocy i który pomaga nam w miarę bezpiecznie przejść przez życie.
   Co wieczór modliliście się do tego „kogoś”, kto nie był ani duchem, ani człowiekiem i prosiliście, żeby zawsze „był wam ku pomocy”. Teraz jesteście dorośli i wasza wiara w Anioła Stróża albo całkiem wyparowała, albo się umocniła i wiecie, że podmuch wiatru, który kazał wam się zatrzymać przed przejściem dla pieszych, przez które przejechało rozpędzone auto, to nie kto inny jak wasz osobisty, przydzielony tylko wam Anioł.

   W książce „We dnie, w nocy” Agata Kołakowska wykorzystała motyw Stróża i stworzyła historię, nie tyle o ludzkich krzywdach, radościach i codzienności, ale historię nieznanego nam bytu, który wcale łatwo z nami nie ma.
   Głównym bohaterem książki, przynajmniej moim zdaniem, jest Anioł, który nie podaje swojego imienia, bo, jak sam twierdzi, tylko ci najważniejsi, jak Michał czy Gabriel mogą się przedstawiać. Nasz bezimienny jest stróżem pewnej Ani, dorosłej już kobiety, w miarę szczęśliwej i spełnionej życiowo. Ale jak się musiał biedak napracować, żeby Ania spokojnie dorastała! Żeby nie złamała nogi schodząc z drzewa, żeby ją kot za mocno nie podrapał, żeby się rozbiła głowy o podwinięty dywan! Problem jeszcze w tym, że wcześniejszy podopieczny naszego bezimiennego nie miał z nim łatwo, bo Anioł... zasypiał i działy się nieszczęścia.

   Przy Ani jednak się przyłożył i nawet był chwalony przez szefostwo za swoje dobre sprawowanie. Niestety, nawet najlepszy i najbardziej oddany Stróż, nie zawsze może zapobiec nieszczęściu. Nastoletnia Ania, stojąca u progu dorosłości, dostała gorzką i bolesną lekcję, że powinno ufać się tylko nielicznym. I nawet te osoby mogą skrzywdzić. Wydarzenie z młodzieńczych lat odbiło się echem na całym jej życiu, zostawiło piętno na całą przyszłość.

   Cała historia toczy się dwutorowo, w 2013 roku, kiedy Ania jest już dorosłą kobietą, ma męża i córeczkę i w miarę spokojne życie. W tamtych latach poznajemy także Piotra, dziennikarza, szczęśliwie żonatego ojca dwóch córek. Z pozoru nic nie łączy tej dwójki, ani wspólni znajomi, ani miejsce pracy... Dopiero kiedy autorka przenosi nas do roku 1997, powoli odkrywamy, że losy Anny i Piotra były ze sobą tak mocno splecione, że zaważyły na losach obydwojga. 

   „We dnie, w nocy” nie jest lekką obyczajówką. To poruszająca książka, która niesie ważne przesłanie, szczególnie dla kobiet, żeby uważały. Żeby nie ufały za mocno i żeby nigdy nie straciły czujności, bo wtedy mogą otrzymać bolesny cios w serce. I wtedy nawet nasz Stróż nie pomoże i nie popchnie nas lekko w bok, żebyśmy uniknęły kolizji. Historia Anny to przestroga dla młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają kochać i najczęściej wybierają starszych od siebie mężczyzn, nie wiedząc, że pod słodkimi słówkami i czułymi pocałunkami może kryć się oblicze tak mroczne, że aż przerażające.

   Książkę pochłania się w kilka godzin, rozdziały uciekają nie wiedzieć kiedy. Nadmiar emocji, które kłębią się w powieści wsiąka w czytelnika, we mnie cała ta historia wywoływała bunt i poczucie niezasłużonej krzywdy, niesprawiedliwość losu. Autorka w znakomity wręcz sposób opisuje ludzkie zachowania i uczucia, jakie towarzyszą kobietom i mężczyznom na różnych etapach ich rozwoju.
   Oprócz gorzkiej historii otrzymaliśmy od Pani Agaty także niezapomnianego bezimiennego bohatera, który przypomni wam wszystkim o tej naiwnej modlitwie z dzieciństwa. I może, jeśli o nim zapomnieliście, na nowo uwierzycie w Anioła Stróża. I podziękujecie mu za opiekę.

   Jak napisała sama autorka „był kiedyś taki Piotr i była kiedyś taka Anna”. Dodałabym, że takich Piotrów i Ann było tysiące i tysiące jeszcze będą po nas. Ale może dzięki Agacie Kołakowskiej i jej książce będzie o jedną szczęśliwą kobietę więcej i o jedno złamane życie mniej.

Polecam a za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu 

  

71 komentarzy:

 1. Książka idealna dla mnie. Czemu? Od dziecka modliłam się do Anioła Stróża, czytałam nawet pisemko dla dzieci "Anioł Stróż" i zastanawiałam się, jak mój aniołek ma na imię. Do tej pory w niego wierzę, więc chętnie poznam taką historię.

  Zapraszam na nową recenzję!
  www.przerwa-na-ksiazke.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wszystkich darzę za dużą ufnością, często ludzie mi to uświadamiają, ale jakoś trudno się zmienić.
  Książka porusza ciekawe tematy, szczególnie intryguje ta postać Anioła Stróża ;)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niech Twój Stróż baaaardzo na Ciebie uważa :)

   Usuń
 3. Chyba nie do końca mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam nic ani o tej książce ani autorce.

  OdpowiedzUsuń
 5. zaintrygowałaś mnie swoją recenzją, mam wielką chęć przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem interesujące. Do tej pory czytałam tylko jedną powieść, w której jakąś rolę odgrywał Anioł stróż. Czytałaś może "tam gdzie spadają anioły" Terakowskiej? Polecam ;)

  Pozdrawiam z Po drugiej stronie książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam za młodu :) bardzo dobra książka :) ale całkiem odmienna od tej.

   Usuń
 7. Całkiem fajna się wydaje, chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę wydaje się to bardzo pouczająca lektura. Nie wiem czy uda mi się ją przeczytać, ale będę jej wypatrywać na półkach w bibliotece ;
  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz dobrą panią bibliotekarkę, która dba o to, żeby nowości były na półkach, to na pewno przeczytasz :)

   Usuń
 9. Lubie czytać i zachęcam do czytania ^.^
  Super blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, zachęcaj jak najwięcej osób :)

   Usuń
 10. Książka dla mnie. Ja często rozmawiam z moim Aniołem i ciągle w niego wierzę :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam anioły! Zarówno w poważnej i mniej poważnej literaturze. Zapisuję tytuł i lecę szukać po księgarniach i bibliotekach. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię dwutorowe poprowadzenie fabuły. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Intryguje mnie ta książka, muszę na nią zapolować w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Spojrzałam na początek o Aniele i stwierdziłam, że to raczej nie dla mnie, zaczęłam pobieżnie lecieć po tekście aż tu nagle wróć, coś mnie zainteresowało i w efekcie chyba jednak skuszę się na tą książkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uf, na szczęście czymś Cię zainteresowała :D

   Usuń
 15. Zawsze kiedy nie wiem co akurat przeczytać, to wystarczy, że wejdę na Twojego bloga! Dziękuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ proszę bardzo, cała przyjemność po mojej stronie :)

   Usuń
 16. Juz sama okładka jest zachętą i jeszcze ta Twoja recenzja :) bajer!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci w tajemnicy, że teraz mam same dobre książki w zanadrzu :)

   Usuń
 17. Książka zapowiada sie bardzo ciekawie, musze gdzieś ją upolować i przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam już wcześniej o tej książce, ale zainteresował mnie wyłącznie fakt, że jest perspektywa tego Anioła. Po twojej recenzji, chcę przeczytać tę książkę... dla samej książki, nie dla bohatera. Dziękuję za przedstawienie tej pozycji w taki sposób, bo w tej chwili, już zapisuję ją sobie na listę. Skoro jest mądra i ma przesłanie, mnie już nie potrzeba więcej do zachęty. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam pokazać ją z innej strony, bo recenzji tej książki już trochę było i nie chciałam się powtarzać :)

   Usuń
 19. Kurcze muszę ją przeczytać :) zachęciłaś mnie :)
  Mój Blog-KLIK

  OdpowiedzUsuń
 20. Miałam wątpliwości czy wątek anielski jest potrzebny w takiej historii, ale po twojej recenzji dochodzę do wniosku, że jednak to może być ciekawy i świeży zabieg, i sama chętnie sięgnęłabym po tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anielski wątek łagodzi trochę całość książki :)

   Usuń
 21. Pamiętam, jak mama kazała mi modlić się właśnie do swojego Anioła Stróża :) Książka musi być bardzo ciekawa, poruszająca ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze nie czytałam książki o takiej tematyce. Zainteresowałaś mnie. Rozejrzę się za tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo dobra książka i tak jak Ty gorąco ją polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Lubię w książkach takie przeskoki w czasie, a skoro jest to emocjonująca i wciągająca lektura to na pewno przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 25. Uwielbiam autorkę, ksiązka czeka już na swoją kolej do czytania.:)

  OdpowiedzUsuń
 26. słyszałam, ale nie czytałam :)
  może ktoś będzie miał ze znajomych to za jakiś czas pożyczę i sama się przekonam, czy to coś dla mnie :))

  http://triviaaboutme.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 27. A stawiałabym na to, że to właśnie taka zwykła obyczajówka, tylko z motywem Anioła :) ciekawe, co też stało się w przeszłości Anny... skusiłaś mnie, niedobra! :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Zapowiada się interesująco, więc z przyjemnością bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Agata to jedna z moich ulubionych autorek :) na pewno przeczytam i tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 30. Dwie pierwsze książki pisarki są w bibliotece, w tym właśnie ta. Jeśli najdzie mnie ochota, przeczytam, choć raczej polecę siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 31. Lubię anielskie tematy, pisałam nawet pracę magisterską o motywie anioła w prozie Tetmajera:)

  OdpowiedzUsuń
 32. A zaciekawiła mnie szczerze :)
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 33. Uwielbiam panią Agatę Kołakowską i jej książki :)
  Książką tej autorki, która również mnie poruszyła była "Wszystko, co minęło". Cudowna książka i bardzo Ci ją polecam, zmieniłam trochę swoje myślenie dzięki niej :))
  Co do opisywanej przez Ciebie książki na pewno ją przeczytam ^^ A recenzja pierwszej klasy, miło się ją czytało i jak najbardziej zachęciła mnie do przeczytania :*
  Pozdrawiam ♥
  Mój blog - klik ♥

  OdpowiedzUsuń
 34. Podoba mi się opis tej książki i chętnie bym ją przeczytała. :) Zwłaszcza, że do Anioła Stróża zwracam się prawie codziennie. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Chyba się skuszę na tą książkę ; )

  OdpowiedzUsuń
 36. Już dodaję do listy książek, które muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 37. ciekawe czy takie przedstawienie aniołów by mi przypasowało w lekturze;p

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie moje klimaty, ale fajna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Recenzja super :)) Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Świetna recenzja! Zaciekawiłaś mnie, jeśli tylko kiedyś natknę się na tę książkę, to z pewnością przeczytam!

  Dawniej biblioteczka-eileenjoy.blogspot.com, a teraz recenzandia.blogspot.com - zapraszam x

  OdpowiedzUsuń
 41. Zaciekawiłaś mnie! Mam nadzieję, że uda mi się za niedługo chwycić po tę książkę :) No i jak zawsze; genialna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 42. I to jest to, co bym dziś chętnie przeczytała... no ale niestety nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Nietypowa historia, która idealnie rozwieje nudę książkową :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Zamierzam wkrótce przeczytać, wydaje się bardzo ciekawa :).
  Pozdrawiam i zapraszam:
  http://www.whatkingalikes.pl/

  OdpowiedzUsuń
 45. mój anioł stróż podpowiada mi, że to coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 46. Brzmi bardzo ciekawie i naprawdę jest warta przeczytania, dopisze sobie na moją listę oczekującą :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Chętnie przeczytałaby. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 48. No i po takiej recenzji to ja muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń